اولین اردوی جهادی
اولین اردوی جهادی

اولین اردوی جهادی

۵۵ سال پیش در ۱۳ شهریور ماه سال ۴۷  زلزله‌ای مهیب، فردوس، شهرها و روستاهای اطراف را به لرزه درآورد و جمع زیادی از مردم را به کام مرگ فرستاد.

اما سید طلبه‌ ۲۹ ساله مشهدی پس از شنیدن این خبر، با قلبی آکنده از درد جمعی را به مدد گرفت و عازم شهر فردوس شد.

شکل گیری پایگاه امداد روحانیت و کمک به اسکان زلزله‌زدگان، درمان مصدومان، تامین غذا و ایجاد سرپناه برای مردم آسیب دیده، حاصل ۴۵ روز حضور آن طلبه جوان و همراهانش بود.

تاریخ گواهی می‌دهد که این حرکت خودجوش مبدا فعالیت‌های جهادی در ایران است؛ آن هم توسط افرادی که فارغ از پست و منصب تنها به واسطه عشقی که به مردم و هم نوعانشان داشتند، در اقدامی بسیار منظم و برنامه‌ریزی شده به زلزله زدگان و دردمندان آن مصیبت، امدادرسانی کردند.

آن طلبه جوان اعقاد داشت که باید دوباره فردوس را ساخت و روح زندگی را در این شهر دمید و این خلوص نیت باعث شد که آن روزها مردم فردوس در کلام و رفتار این سید جوان، تصویر راست قامت بزرگ و انقلابی‌شان، سید روح الله خمینی(ره) را ببینند.

آن طلبه جوان بعدها که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید به مقام ریاست جمهوری و سپس به رهبری امت رسید و همواره همگان را به تقویت روحیه جهادی تشویق و ترغیب کرده است.  

مبدا حرکت گروه‌های جهادی از سال ۱۳۴۷ و با آغاز فعالیت گروه جهادی خدمت‌رسان مقام معظم رهبری در منطقه فردوس بوده؛ لذا تلاش کرده‌اند تا با برگزاری این اجلاسیه ملی و با کار گسترده، اطلاع‌رسانی گفتمان غالب مبداء حرکت‌های جهادی به ۱۳ شهریور ۱۳۴۷ در شهرستان فردوس برگردد.
نظر
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.